úterý 24. června 2014

BENÁTKY.

O víkendu jsme se rozhodli, že si uděláme malý Eurotrip a podíváme se do Benátek. Já je ještě neviděla, Itálie je krásná, tak proč ne. Cesta do Benátek trvá z Brna cca 7 hodin, my to zvládli za nějakých 6 hod 20 minut autem. 


Člověk už na první benzínce a ne zrovna hezkém Autogrillu pozná zásadní rozdíl v jídle. Čerstvý sendvič a prosciutto crudo nás hned navnadilo na italský víkend. Benátky mají dvě části, jednu klasickou městskou a druhou historickou. V samotné historické části se nedá jezdit autem, je potřeba na okraji ostrova zaparkovat, k čemuž slouží placená parkoviště a cena je cca 30 euro za 24 hodin. Pokud by jste ale letěli, v pohodě se dopravíte z letiště místním mhd nebo vlakem. Hotel jsme měli přímo v centru Benátek, kolem kterého jezdily gondoly, opravdu strategické místo:) Hned první den nás přivítalo asi 28 stupňů a vyhlídky na celý víkend byly obdobné. 

Překvapilo mě, kolik je v Benátkách obchodů, člověk aby si vzal pořádný budget, pokud plánuje i nakupovat, protože je opravdu co. Od oblečení - značkového, neznačkového, až po kabelky, jídlo, sklo, boty apod. Já za tímhle účelem nejela, ale trochu jsem se u těch výloh zasekávala:) Jediné, u čeho jsem se pozastavila z úplně jiného důvodu, byl zavřený večerní butik Louis Vuitton a před ním banda černochů, kteří velice aktivně nabízeli fake tašky. 

První den jsme měli v plánu povečeřet a zkusit pár místních "pubů", které jsme si vyhlídli v top20 na Tripadvisoru, který vám hodně pomůže v rozhodování, co ve městě zkusit a kde se ubytovat. Úplně největší nadšení nás čekalo ve vinném pubu All'Arco, který je oceněný jako čtrnáctý nejlepší podnik dle lidí. Nejdřív jsme po 20i minutách hledání zjistili, že mají otevřeno jenom do pěti, takže naše cesta tam směřovala až druhý den. Mezitím jsme si vyhlídli další vinný pub All Merca, který patří taky do top20. Jejich největším kouzlem je postávání s ostatními na ulici, pití vína či Aperolu a ochutnávání všech chlebíků, které si sami připravují. Ta atmosféra je prostě úžasná. Akorát tyhle malé puby nemají záchod, takže člověk musí na veřejný, který většinou není vlevo, jak píší nápisy, ale určitě vpravo:))) A stojí 1,50 euro, ale zase jsou super čisté. Na jídlo jsme zkoušeli taky doporučení přes Tripadvisor, což byla malá a hlučná, několikrát oceněná pizzerie Da Mamo, kde kromě piva mají naprosto luxusní ceny a hlavně nejlepší pizzu, kterou jsem kdy jedla. Tady si totiž uvědomují, že je potřeba mít dobré a ochucené sugo, mozzarelu nakrájenou, ne nastrouhanou a upečené těsto. Vážně fajn zážitek. 

Mezi zážitky patří taky stará dobrá gondola. Její kapacita je 6 lidí a jedna projížďka stojí na 30-40 minut 80 euro, po sedmé hodině večerní 100 euro, takže je jen na vás, jestli pojedete sami nebo s někým. Gondoliéři vás provezou uličkama po kanále a u toho se dozvíte, kde bydlel Marco Polo a Kasanova. Zajímala by mě cena toho domu:)) Do gondoly se vyplatí investovat, je to největší symbol Benátek a věc, na kterou budete vzpomínat. Ideální je si tam pěkně ustlat v polštářích a nechat se unášet a obdivovat krásy malých uliček. A taky si všimněte, že ani jednou loď neodřou!:) Taky jsme navštívili Piazza di San Marco a nejstarší kavárnu Florian v Itálii, která vás přivítá svou malou kapelou, za kterou vám posléze naúčtují 6 euro na účet. Ceny jsou v této kavárně dost vysoké, jen čaj vychází na 8,50 euro, ale jinak jsou Benátky cenově jako všude jinde v Evropě (když nepočítám Londýn).

Pokud máte v plánu se přepravovat v rámci Benátek, jejich mhd jsou lodě, takže po Benátkách jsou zastávky, kde jsou tři linky. Koupíte si jízdenku, počkáte na loď a jedete. To samé taxi, což jsou čluny. Ušetří vám to spoustu času, když se potřebujete dopravit k autu a nechce se vám pěšky s kufrem. 

Benátky nejsou tak obrovské, aby tam člověk strávil týden, víkend bohatě stačí, protože pak se točíte už pořád jen dokola a na každém rohu jen jíte a pijete. Za den a půl jsme přijeli domů jako koule, ale přesto se mi trochu zastesklo, ostatně jako vždy, když člověk někam odjede, kde se má dobře a pak se vrací do tvrdé reality. A víte, co je na to dobré? Plánovat zase něco dalšího:)

Tak kam se chystáte vy?

Sandra


To je to slavné náměstí!

Vinný pub All Merca
Další z vinných pubů, jeden po cestě

Jeden z největších zážitků, malý rodinný podnikRialto

Vynikající pizza v Da Mamo

Chlebíky v All'Alco a Aperol. Proscuttio a chobotnice, delikatesa. Jedna z nejlepších věcí, které jsem kdy jedla.

Na gondole.

Trocha kultury na Piazza di San Marco

Mořský talíř v restauraci vedle hotelu - losos, langustini, platýs a tu čtvrtou rybu už nevím:)))

Místní mhd

Super pohoda a ochutnávačka v All'Arco


Rialto z gondoly

Hugo v bistru Barcollo


All Merca zvenku. No není to úžasné?


We decided to see something new in Europe so we were in Venice, Italy! I've never been there, so why not? It's something about 7 hours journey from Brno to Venice by car.  You can see the difference between CZ and Italy just at the first Autogrill:) Food is just better in Italy. Venice has two parts - one just a normal city and second part is the famous historical part. It's not possible to drive a car in the historical centre, so there are a lot of parking lines around the city where 24 hours cost around 30 euros. But if you want to fly, it's not so hard to move to the centre, you can pick up some train or public transport. We had a hotel just in the centre of Venice, very strategic place and also really hot weather. I was really surprised about shopping in Venice, lot of shops there!

We tried a lot of pubs from Tripadvisor. I'm so in love with wine pubs like All'Merco or All'Arco, really good food, Aperol, wine. Just enjoying the atmosphere of Venice in the street with amazing food and drinks. In the pubs like that is not a toilet, so you need to find some public toilets which is not problem, but you need to have 1,50 euro. 

My next tip is also from Tripadvisor and it's Da Mamo - restaurant with the best pizza in whole world! Really tasty sugo, really great experience. Da Mamo is small, noisy, traditional restaurant and it's important to do the reservation for a table. Amazing experience was gondola, small and traditional boat for max 6 people and price 80 euro or 100 after 7pm. You will see the house of Marco Polo or Casanova. It's a very traditional symbol of Venice and you need to try that. Just enjoy that nice moment when you are on the boat and everything around you is so nice and historical. We saw Piazza di San Marco and tried famous café Florian which is the oldest café in Italy with very high prices. But normally Venice is not so expensive like that café:) Just normal prices like everywhere in Europe (except London) 

If you need some public transport, there is no metro or trams, just boats with three lines. Or you should pick up taxi which is speed boat. It saving your time if you have a suitcase. Venice is not so big so two days are enough to see what you want to see and eat what you want to eat. So enjoy your trip to Venice!

Sandra


Žádné komentáře:

Okomentovat